خروج بیش از هزار دانشجوی پزشکی سعودی از کانادا

1 1 1 1 1
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش افکارنیوز، پیشتر دولت ریاض مهلت خروج دانشجویان عربستانی رشته پزشکی که در دانشگاه ها و بیمارستان های شهرهای مختلف کانادا مشغول به تحصیل و کار هستند را تا 31 اوت اعلام کرده بود که با برخی تلاش های اتاوا این زمان تا 22 سپتامبر تمدید شد.

برخی منابع خبری اعلام کردند با خروج این تعداد از دانشجویان پزشکی، بیمارستان های کانادا با کاهش ناگهانی پرسنل و اختلال در ارائه خدمات مواجه خواهند شد.

«دیوید پیکورا»، مدیر کل مرکز علوم پزشکی کینگستون با اشاره به خروج دانشجویان پزشکی سعودی اذعان کرد «غیبت آنها واقعی و تاثیرگذار خواهد بود. انتظار می رود با از دست دادن این حجم از دانشجویان پزشکی عربستانی، پزشکان غیرسعودی، دستیاران آن ها و رزیدنت ها مجبور شوند ساعات بیشتری را در بیمارستان کار کنند و زمان کمتری برای پروژه های تحقیقاتی خود اختصاص دهند.»

پیشتر، دولت کانادا طی توافقی با عربستان متعهد شد آموزش دانشجویان پزشکی رشته های تخصصی را بر عهده بگیرد. این توافق به سود کانادا بود. چرا که ضمن دریافت هزینه آموزش تخصصی پزشکان سعودی، نیروی کار مورد نیاز خود برای اشتغال در بیمارستان ها را فراهم کرده بود. از سوی دیگر، نیروهای متخصص کانادایی فرصت بیشتری برای تکمیل پروژه های تحقیقاتی داشتند.

تنش میان عربستان و کانادا پس از آن تشدید شد که وزارت خارجه کانادا و سفارت این کشور در ریاض از مقامات سعودی خواستند فعالان مدنی بازداشت شده را آزاد کنند. ریاض این اقدام اتاوا را دخالت در امور داخلی قلمداد کرد و ضمن فراخواندن سفیر خود از کانادا، سفیر کانادا در ریاض را نیز اخراج کرد.

عربستان همچنین واردات محصولات زراعی را از کانادا متوقف کرد. این اقدامات باعث شده است جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از انگلیس و امارات بخواهد تا برای کاهش تنش‌ها میان دو کشور اقدام کنند.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید