تحصیل داروسازی در امارات

1 1 1 1 1
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تحصیل داروسازی در امارات به دلایل زیادی در سالهای اخیر مورد علاقه دانشجویان ایرانی بوده است و سؤالات بسیاری در رابطه با تحصیل داروسازی در امارات مطرح می شود. لذا هدف از ارائه این مقاله تصریح اطلاعات صحیح و موثق در زمینه شرایط تحصیل داروسازی در امارات، مدارک لازم جهت تحصیل داروسازی در امارات، هزینه تحصیل داروسازی در امارات و سایر اطلاعات مربوط به این اقدام است. .

اولین کالج داروسازی در امارات در شهر دبی سال ۱۹۹۲ به عنوان یک مؤسسه خصوصی تأسیس گردید. این کالج یک مدرک لیسانس و دو مدرک فوق در رشته های فرمولاسیون دارویی و داروسازی ارائه می دهد. دومین دانشکده داروسازی در سال ۱۹۹۶ با نام  Ajman University of Science and Technology تأسیس شد. این دانشگاه هم یک مدرک کارشناسی و دو مدرک کارشناسی ارشد در رشته داروسازی ارائه می دهد. در سال ۲۰۰۵ کالج داروسازی دانشگاه شارجه تأسیس شد و یک برنامه کارشناسی در رشته داروسازی ارائه داد. دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی خلیج فارس اولین دانشکده در امارات بود که مدرک دکترای داروسازی PharmD ارائه داد. ۲دانشکده داروسازی در سال ۲۰۰۷ در امارات تأسیس شد. College of Pharmaceutical Sciences at Ras Al Khaimah Medical و دانشگاه Health Sciences که مدرک کارشناسی داروسازی و ۴ رشته در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد: داروسازی بالینی، شیمی دارویی، اطلاعات دارویی، برنامه PharmD. در همان سال دانشکده دانشکده داروسازی دانشگاه علم و صنعت الوان تأسیس شد و دوره های کارشناسی داروسازی ارائه داد. تمامی مؤسسات خصوصی دوره های آموزشی داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. با وجود پیشرفت طب سنتی و داروسازی در امارات کمبود داروسازان در داروخانه ها و بیمارستانهای امارات محسوس است. یکی از دلایل آن کمبود داروسازان اماراتی است زیرا تنها شهروندان امارات متحده عربی می توانند داروخانه ها را اداره کنند.

حوزه های کاری داروسازان در امارات متحده عربی

۱٫استاد علوم دارویی: یکی از مشاغلی که داروسازان می توانند در امارات داشته باشند آموزش علوم دارویی است که این شغل را می توان با مدرک کارشناسی داروسازی در ۷ کالج امارات کسب نمود: دانشکده داروسازی دانشگاه علم و صنعت عجمان، دانشگاه شارجه، دانشگاه علوم پزشکی خلیج فارس، دانشگاه آکسفورد، دانشکده داروسازس دبی، دانشگاه پزشکی رأس الخیمه، کالج بانوان دبی، دانشکده های عالی فناوری.

۲٫حضور در انجمن داروسازان: انجمن پزشکی امارات متحده عربی EMA و بخش داروسازان این انجمن EPS فعالیت هایی در راستای ارتقای فعالیت داروخانه ها و تشویق پیشرفت علم داروسازی انجام می دهد.

۳٫اخذ کد حرفه ای اخلاق و رفتار داروسازان

۴٫مشاوره به بیماران و عرضه دارو به عموم مردم

هزینه تحصیل داروسازی در امارات

شهریه کالج داروسازی دبی                ۵۰٫۰۰۰ Dhs در سال

هزینه  اقامت                              ۱۲۰۰۰_۱۸۰۰۰Dhs در سال

هزینه رفت و آمد                            ۳۰۰۰ Dhs در سال

اهداف دوره کارشناسی داروسازی (B.Pharm.)

_آگاهی از زمینه های پایه علم داروسازی

_آگاهی از مهارتها و تکنیک های تولید و توسعه دارو، ساخت دارو، غربالگری و تضمین کیفیت محصولات دارویی

_آگاهی از کاربرد مکمل های گیاهی، اصول فیتوتراپی و خطرات محصولات دارویی سمی

_پیاده سازی ترکیب و توزیع داروها و تجویز دارو

_انتخاب صحیح دارو، دوز داروها و طراحی رژیم دارویی صحیح در فرایند مراقبت از بیمار

اخذ مجوز کار در امارات HAAD

داروسازانی که فارغ التحصیل دانشگاههای امارات هستند و یا دانشجویانی که سالها پس از فارغ التحصیلی تجربه لازم برای اخذ مجوز کار را نداشته اند با گذراندن دورهای کارآموزی در داروخانه ها می توانند مجوز کار HAAD را دریافت نمایند. دروه های کارآموزی برای فارغ التحصیلان کشور امارت ۶ ماه و برای فارغ التحصیلان خارجی ۲ سال است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دوره های کارآموزی

۱٫تصویر گذرنامه معتبر

۲٫ترجمه مدارک تحصیلی

۳٫ترجمه شناسنامه

۴٫سوابق شغلی

۵٫رزومه کاری و تحصیلی

فرصت های شغلی

۱٫داروخانه های محلی

۲٫داروخانه های بیمارستانها

۳٫صنعت دارو

۴٫آزمایشگاههای دارویی

۵٫فروشگاههای فروش عمده دارو

۶٫نمایندگی های پزشکی

۷٫مدیریت دارویی

۸٫کنترل، تجزیه و تحلیل مواد دارویی

۹٫آموزش داروسازی

شرایط فارغ التحصیلی

مدرک کارشناسی داروسازی با گذراندن موفقیت آمیز حداقل ۱۵۰ ساعت آموزش اعطا می شود. دوره های تحصیلی شامل ۸ ترم و دو یا سه ترم تابستان ارائه می شود علاوه بر این دانشجویان می بایست ۱۵ ساعت دوره کارآموزی را در داروخانه های عمومی و بیمارستانی بگذرانند. حداقل نمره قبول برای صدور گواهی ۲٫۰ است.

شرایط اخذ پذیرش کارشناسی داروسازی B.Pharm

_گواهی دیپلم ۱۲ ساله (گذراندن دروس ریاضی، زیست شناسی و شیمی با نمره قبولی ۸۰%)

_مهارت زبان انگلیسی

آزمون آنلاین اینترنتی TOFEL IBT با نمره ۶۱ از ۱۲۰

انگلیسی پیشرفته کمبریج CAE با نمره ۴۱

آزمون آیلتس با نمره حداقل ۵

آزمون IESOL در سطح B1

تست پیرسون از دانشگاه انگلیسی زبان PTEA نمره ۳۶-۴۶

شرایط اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد داروسازی M.Pharm

_مدرک کارشناسی داروسازی با حداقل معدل ۳ از ۴

_مهارت زبان انگلیسی

آزمون TOFEL با نمره ۷۹

آزمون آیلتس با نمره ۶

_مصاحبه برای اخذ پذیرش

_انگیزه نامه SOP

همانطور که ملاحظه فرمودید تتحصیل داروسازی در امارات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و در برخی دانشکده ها در مقطع دکترا امکانپذیر است. البته هزینه های تحصیل در امارت قابل توجه است و بهتر است پیش از اقدام برای تحصیل داروسازی در امارات شرایط زندگی و اقامتی این کشور را بررسی نمایید. ما به هیچ وجه کیفیت دانشگاهها و کالجهای پزشکی و داروسازی امارات را تکذیب نمیکنیم اما با توجه به اینکه کشور امارات کشور مهاجرپذیری نیست و دانشجویان پس از اتمام تحصیل اجازه اخذ اقامت دائم و تابعیت را نخواهند داشت پیشنهاد می کنیم در صورتی که متقاضیان دلیل خاصی برای تحصیل در امارات ندارند شرایط تحصیل داروسازی در اروپا را نیز بررسی نمایند. تحصیل داروسازی در کشورهایی همچون مجارستان، چک و انگلستان به متقاضیان توصیه می شود و دلیل اصلی این پیشنهاد تدریس رشته داروسازی در این کشورها به زبان انگلیسی است و همچنین امکان اخذ اقامت اروپا برای دانشجویان وجود دارد. در واقع پس از اتمام دوره تحصیل به دانشجویان اقامت کاری اعطا می شود و پس از چند سال کار امکان اخذ اقامت دائم وجود دارد. 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید