اقتصاد لهستان

1 1 1 1 1
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لهستان به تجارت خارجی کمتر از بسیاری از کشورهای مرکز و شرق اروپا وابسته است اما حجم تجارت با اروپا و تاثیر

آن در اقتصاد لهستان هنوز هم قابل توجه می باشد.

توسعه اقتصاد لهستان

در سال 2011 حجم تجارت ( واردات و صادرات) با منطقه یورو به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی 40% بوده که از اواسط سال 1990 دو برابر شده است. 30% از صادرات لهستان به آلمان و 30% مابقی به بقیه اروپا می باشد. افزایش قابل توجه در صادرات لهستان به روسیه وجود دارد. با این حال در ماه اوت سال 2014 صادرات میوه ها و سبزیجات به روسیه به طور چشمگیری سقوط کرد که تحت ممنوعیت انگیزه های سیاسی با مسکو است.

قانون لهستان  برای کارآفرینان خارجی و اجازه کار در لهستان مطلوب است و دولت کمک های مختلفی به سرمایه گذاران ارائه می دهد مانند مالیات  در سطح 19% و انگیزه سرمایه گذاری در 14 منطقه ویژه اقتصادی( در میان دیگران: معافیت مایات بر درآمد، معافیت مالیات املاک و مستغلات، قیمت های رقابتی زمین.) چند صنعت و پارک های فناوری می توانند از مکان های سبز اتحادیه اروپا بهره مند شوند. با توجه به بانک ملی لهستان سطح ورود FDI  به لهستان در سال 2006 به 9/13 میلیارد یورو بوده است.

بخش های صنعتی در لهستان

استخدام 7/2% از نیروی کار در کشاورزی اما 8/3% منجر به تولید ناخالص داخلی شده که منعکس کننده بهره وری نسبتا کم و یافتن راه های نحوه کاهش مالیات در لهستان می باشد. برخلاف بخش صنعت، بخش کشاورزی لهستان در طول چند دهه حکومت سوسیالیستی واقعی در دست بخش خصوصی باقی مانده است. بسیاری از مزارع دولتی سابق در خال حاضر به تاجران کشاورز اجاره داده می شود که معتبر نیست و مانع تلاش از فروش زمین های کشاورزی به دولت است.

کشاورزی در لهستان

در حال حاضر 2 میلیون مزارع خصوصی در لهستان است که 90% از تمام زمین های کشاورزی را اشغال کرده و تقریبا برای همان میزان تولید محصولات کشاورزی حساب می شود. مزارع کوچک در حد متوسط 8 هکتار است و اغلب پراکنده هستند. مزارع با مساحت بیش از 15 هکتار شامل 9% از تعداد کل مزارع می شود و 45% از کل مناطق کشاورزی هستند.

بیش از نیمی از خانواده های کشاورز در لهستان تنها برای کمی از نیاز های خود، در صورت وجود، از طریق فروش تجاری اقدام می کنند

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید