قبرس

1 1 1 1 1
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قبرس

 

سفر به قبرس شمالی یا قبرس ترک: افرادی که از قبرس اروپایی ویزا بگیرند و ورود آنها به قبرس اروپایی باشد، می توانند به صورت زمینی به قبرس شمالی بروند و از شهرهای آن بازدید کنند اما خروج مسافر از قبرس باید حتما از قبرس جنوبی باشد.

قبرس شمالی برای اتباع ایرانی نیازی به ویزا ندارد، افرادی که به ورودشان از مرز قبرس شمالی است حق ورود و بازدید از قبرس جنوبی را ندارند و در آینده نیز در گرفتن ویزای شینگن و ویزای قبرس جنوبی با مشکل مواجه خواهند شد.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای قبرس

اصل پاسپورت و اصل شناسنامه

۲ قطعه عکس ۶ در ۴ رنگی

بلیط رفت و برگشت هواپیما به نام متقاضی

رزرو هتل

مشخصات فردی

گواهی اشتغال به کار با ذکر میزان درآمد

نامه تمکن مالی و گردش ۶ ماه آخر حساب بانکی یه مبلغ ۷ میلیون تومان

کپی از ۶ صفحه اول گذرنامه و ویزا های قبلی

پاسپورت های قبلی به همراه کپی

کپی کارت ملی

انواع ویزای قبرس

ویزای توریستی قبرس طبق بلیط عادی

ویزای توریستی قبرس طبق بلیط فوری

 

گرفتن ویزای آمریکا از قبرس

مسافرانی که با پاسپورت ایرانی جهت مصاحبه و یا انجام هر گونه کار اداری در سفارت آمریکا در نیکوزیا به کشور قبرس سفر می کنند نیز نیازمند ویزای قبرس می باشند. این افراد علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا، باید مدارک مربوط به سفارت آمریکا نظیر فرم DS160 ، فرم I20 و وقت کانفرم شده سفارت آمریکا در نیکوزیا را نیز در مدارک خود داشته باشند.

چنانچه قصد انجام کار اداری در سفارت آمریکا در نیکوزیا را دارید، جهت گرفتن ویزای قبرس و همچنین رزرو هتل یا پیکاپ ویزای آمریکا از قبرس را دارند جهت اطلاع از قیمت ها و شرایط مربوطه می توانند با ما تماس بگیرند.

مدت زمان لازم برای اخذ ویزای قبرس

ویزای توریستی قبرس طبق بلیط عادی : ۱۰ روز کاری

ویزای توریستی قبرس طبق بلیط فوری : ۳ روز کاری

اخذ اقامت قبرس از طریق ثبت شرکت:

به افرادی که در قبرس شرکت ثبت کنند اقامت موقت قبرس داده خواهد شد. چنانچه شرکت این افراد فعال باشد، اقامت موقت تبدیل به اقامت دائم خواهد شد. جهت ثبت شرکت باید سرمایه اولیه حداقل ۶۵ هزار یورو با خود به قبرس ببرید، این سرمایه باید در حساب بانکی شرکت قرار گیرد و پس از ۲ الی ۳ ماه می توانید این سرمایه را خارج نمایید.

 

اخذ اقامت قبرس با خرید ملک:

کشور قبرس به افرادی که در این کشور ملک نوساز خریداری نمایند اقامت می دهد. چنانچه ارزش ملک خریداری شده حداقل ۳۰۰ هزار یورو باشد، به خریدار و اعضای خانواده وی اقامت دائم داده می شود. چنانچه ارزش ملک زیر ۳۰۰ هزار بورو باشد، به خریدار و اعضای خانواده وی تا زمانی که ملک خود را در قبرس دارند ویزای چندبار ورود یا Multiple داده می شود ، اما این خرید ملک منجر به اخذ اقامت دائم نخواهد شد، مگر اینکه افراد ملک های دیگری را نیز خریداری کنند تا ارزش ملک های خریداری شده در مجموع به ۳۰۰ هزار یورو برسد.

نکات قابل توجه اخذ ویزای قبرس

هنگام تحویل مدارک ۲۰ یورو هزینه کنسولی دریافت می شود و در صورت عدم صدور ویزا مبلغ بر گردانده نخواهد شد.

ورود با حیوانات خانگی:

حیوانات خانگی باید پاسپورت یا گواهی سلامت حیوان، به علاوه گواهی واکسیناسیون (شامل هاری) داشته باشند اگر از کشورهای غیر اروپایی وارد می شوند. حیواناتی که از اروپا وارد می شوند نیاز به پاسپورت، ریزتراشه و گواهی واکسن هاری دارند.

 

جمهوری قبرس کشوری جزیره ای است در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن شهر نیکوزیا است. این جزیره از شمال با ترکیه، از جنوب با مصر، از شرق با سوریه و از غرب با یونان همسایه است. این جزیره یکی از مقاصد مهم گردشگری دریای مدیترانه است و سالانه بیش‌ از ۵ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند.

این کشور به دو بخش ترک نشین (شمالی) و یونانی نشین (جنوبی) تقسیم می شود که در آن هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند و در عین حال بیش از ۹۰% مردم بخش یونانی به زبان انگلیسی آشنایی دارند. یونانی ها ارتودوکس و ترک ها مسلمان هستند.

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

در سال ۱۹۷۴ بخش شمالی قبرس به اشغال ترکیه درآمد و در این منطقه ترک ها اعلام استقلال کردند و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشتند. جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولا قبرس شمالی خوانده می‌شود توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است و قوانین کشور ترکیه در آنجا حکم فرما است.

جمعیت:

 جمعیت فعلی جمهوری قبرس در روز جمعه، 3 اوت 2018، بر اساس آخرین برآورد سازمان ملل، 1،189،905 نفر است.

جمعیت قبرس برابر با 0.02٪ از کل جمعیت جهان است.

تراکم جمعیت در قبرس 129 واحد در هر کیلومتر 2 (333 نفر در هر 2 کیلومتر) است.

مساحت کل زمین 9،240 کیلومتر 2 (3،568 کیلومتر مربع)

سن متوسط در قبرس 35.4 سال است.

 

هر گونه فعالیت بازرگانی در بخش های اشغالی قبرس تخلف محسوب می شود.

قبرس عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع نیز می باشد و در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ ریاست اتحادیه اروپا بر عهده قبرس است.

قبرس به ۶ ناحیه با نام های فاماگوستا، کیرنیا، لارناکا، نیکوزیا، لیماسل و پافوس تقسیم بندی شده است که دو بخش اول در قسمت اشغالی قرار دارند.

 

پرچم و نشان ملی قبرس:

 

پرچم قبرس از ۱۶ آگوست سال ۱۹۶۰ که سال استقلال قبرس از بریتانیا بوده استفاده شده است. پرچم ملی قبرس نقشه جزیره قبرس را همراه با دو شاخه زیتون در زیر نشان می دهد. شاخه های زیتون بیانگر صلح بین ترک ها و یونانی ها هستند. نقشه روی پرچم هم که به رنگ زرد مسی است سمبول ذخایر عظیم سنگ معدن مس در این جزیره می باشد.

نشان ملی قبرس فاخته ای را که شاخه زیتون حمل می کند نمایش می دهد. شاخه زیتون از سال ۱۹۶۰ که سال استقلال قبرس از بریتانیا می باشد سمبول صلح بوده است. پس زمینه این فاخته نیز یک رنگ زرد مسی است که سمبول ذخایر عظیم سنگ معدن مس در قبرس می باشد.

 

شهرهای مهم قبرس:

 نیکوزیا

پایتخت سیاسی قبرس شهر نیکوزیا است. مراکز اصلی دولتی در این شهر قرار دارند. همچنین سفارت خانه های سایر کشورها (نظیر ایران و آمریکا) در این شهر قرار گرفته اند. نیکوزیا به دلیل دور بودن از دریا، کمتر مورد توجه توریست ها قرار می گیرد و اکثر ساکنین آن را خود قبرسی ها و یا خارجی هایی که برای کسب و کار و یا تحصیل به قبرس آمده اند تشکیل می دهند.

از جاذبه های دیدنی شهر نیکوزیا منطقه قدیمی شهر یا Old Town آن است که با خیابان های سنگ فرش شده، مراکز خرید،  کافه ها و رستوران های خود محیط جالبی را فراهم آورده است. همچنین مرکز خرید Cyprus Mall و فروشگاه بزرگ لوازم خانگی IKEA در قسمت مدرن نیکوزیا واقع شده است.

هزینه مسکن در نیکوزیا به دلیل موقعیت خاصی که این شهر دارد بالاتر از سایر شهرهای قبرس می باشد. به دلیل کوتاه بودن مسافت ها در قبرس، در صورت نیاز می توان به آسانی از سایر شهرها به نیکوزیا رفت و آمد کرد.

 

لارناکا

فرودگاه اصلی قبرس در شهر لارناکا و در کنار دریا واقع شده است.

لارناکا بیشتر یک شهر توریستی به حساب می آید. این شهر در فصل زمستان تقریبا خلوت است و هزینه ملک در این شهر کمتر از نیکوزیا و لیماسول می باشد.

همچنین دومین بندرگاه یا پورت قبرس در این شهر واقع شده و پروژه های زیادی در این شهر در حال انجام است. از جمله پروژه نمایشگاه دائمی کشور چین که برای ارتباط بین بازرگانان چینی و اروپایی در قبرس در حال احداث است.

به فاصله ۳۰ کیلومتری شهر لارناکا منطقه پروتراس و شهر آیاناپا واقع شده است. این منطقه یکی از بهترین ساحل های قبرس با شن سفید را دارد.

 

  لیماسول

بندر یا پورت اصلی قبرس در شهر ساحلی لیماسول قرار دارد. این شهر که بزرگترین شهر قبرس از نظر جغرافیایی و جمعیتی است، مرکز اصلی تجاری و اقتصادی قبرس نیز محسوب می شود. بعد از لارناکا، دومین مرکز اجتماع ایرانیان در این شهر قرار دارد.

لیماسول، ساحل ها و دهکده های زیبایی دارد که پذیرای گردشگران اروپایی است. روس ها علاقه خاصی به این شهر دارند و تعداد زیادی از ثروتمندان روسیه که در قبرس زندگی می کنند ساکن این شهر می باشند.

به دلیل فراهم بودن زیرساخت ها و امکانات لازم و وجود نیروی کار متخصص به همراه جمعیت قابل توجه توریست هایی که به این شهر می آیند، این شهر برای راه انداختن کسب و کار یکی از بهترین گزینه ها محسوب می گردد.

در نزدیکی لیماسول منطقه کوهستانی ترودوس واقع شده که با جنگلهای بکر و زیبا یادآور مناطق شمالی کشور عزیزمان می باشد.

به دلیل موقعیت خاص این شهر هزینه ملک در لیماسول بیشتر از لارناکا و پافوس می باشد ولی به نیکوزیا نمی رسد.

 

 پافوس

شهر ساحلی پافوس که در غرب قبرس واقع شده همانند لارناکا شهری توریستی است. دومین فرودگاه قبرس در این شهر واقع شده است. اکثر پروازهای ارزان قیمت اروپایی به این فرودگاه می روند. این شهر از دیرباز مورد توجه توریست های انگلیسی بوده است و بیشتر انگلیسی هایی که در قبرس زندگی می کنند ساکن این شهر می باشند.

در نزدیکی این شهر منطقه زیبای آفرودایت واقع شده که به اعتقاد مردم این منطقه زادگاه الهه عشق می باشد و جزو زیبایی های دیدنی قبرس به شمار می رود. 

 

 قبرس زداگاه آفرودیت

قبرس افسانه ای محل تولد آفرودیت، الهه یونانی شور و عشق می باشد. آفرودیت قبل از اینکه به مقام خدایی برسد، دختر جوان و زیبایی بود که در نزدیکی پافوس، پایتخت قبرس غربی، به دنیا آمد و بزرگ شد. پافوس با مکانهای تاریخی بسیار، محل مقبره سنگی پادشاهان و همچنین دارای بقایای باستانی ویلاها، کاخ هاسالن های تئاتر، قلعه ها و حمام رومی می باشد.

 

 جامعه مردسالار

باید بدانید جزیره قبرس و ساکنین آن مسلمان هستند و بیشترین مواضع قدرت و موقعیت های سیاسی از آن مردان می باشد. زنان بیشتر به خانه داری مشغول هستند و کمتر موقعیت های شغلی برتر را دارند.

 

پول رایج قبرس

 

واحد پول قبرس یورو می باشد. از سال ۲۰۰۸ در قبرس به جای پوند قدیم، یورو به عنوان پول رسمی شناخته شد و البته واحد پول قبرس شمالی نیز متفاوت است  و لیر جدید ترکیه را به عنوان پول رسمی خود می شناسند. بیشتر بانک های سراسر کشور قبرس، تعویض پول نقد یا چک مسافرتی مثل یورو، دلار آمریکا، پوند بریتانیا، لیر ترکیه و پوند قبرس را انجام می دهند.

 

ویزا قبرس

 

برای گردشگران سفر به قبرس بدون ویزا می باشد. ولی باید گذرنامه همراه داشته باشید.کشورهای کمتری از داشتن گذرنامه معاف می باشند مثل اتباع نروژ،  لیختن اشتاین، سوئیس و آیسلند که تنها با کارت شناسایی میتوانند به قبرس سفر کنند.

 

قوانین رانندگی در قبرس

 

رانندگی طبق استانداردهای بریتانیا می باشد و ماشین از سمت چپ جاده حرکت می کند. بسیاری از مسافران آمریکای شمالی به دلیل تفاوت قوانین از پیچ در پیچ بودن جاده ها و قوانین همیشه شکایت دارند.

 

حال و هوای سیاسی قبرس

 

از سال ۱۹۷۴، در پی حمله ترکیه به شمال در واکنش به یک کودتای نظامی، قبرس به قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم بندی شد و توسط دولت آتن حمایت شد. امروزه قبرس شمالی ترک نشین می باشد در حالی که بخش جنوبی (دو سوم آن) محل زندگی ساکنان یونانی قبرس می باشد.. یک مرز در مورفو از طریق نیکوزیا تا فاماگوستا ایجاد شده که سازمان ملل به آن خط سبز می گوید.

 

زبان کشور قبرس

 

زبان رسمی کشور قبرس هم یونانی و هم ترکی می باشد.. با توجه به تقسیم مرزی کشور، زبان یونانی در بخش جنوبی جزیره و زبان ترکی بیشتر در بخش شمالی کشور استفاده می شود.. به عنوان یک کشور مستعمره بریتانیا، زبان انگلیسی در قبرس رواج دارد. علایم راهنمایی رانندگی و تابلوها به زبانهای یونانی، ترکی و انگلیسی می باشند.. بستگی دارد در کدام قسمت جزیره باشید.

 

قوانین لباس در قبرس

 

به یاد داشته باشید وقتی به مکانی مقدس در قبرس می روید، مردها باید با شلوار بلند و لباس آستین بلند و زنها باید با دامن بلند و بازوهای پوشیده وارد شوند.. اگر هوا گرم است میتوانید یک لباس بلند خنک بپوشید و کتی به همراه داشته باشید تا در اماکن توریستی خواهان حجاب از آن استفاده کنید.

 

پاسخ ها (0)
تا کنون پاسخی به این مقاله داده نشده است.
مهمان
پاسخ شما
عکس یا فایل مورد نظر خود را با کلیک بر روی دکمه آپلود - بارگزاری نمایید - فرمت های پشتیبانی شده : gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• وارد کردن • حذف ارسال فایل (Maximum File Size: 2 MB)

تماس باما

آدرس :

تهران، بلوار نلسون ماندلا، کوچه کاج آبادی، پلاک77

تلفن :


021-26232127

فکس :


021-26232127