لایحه جنجالی در پارلمان کبک

کانادا : تصویب دو لایحه جنجالی در پارلمان کبک؛ بازنگری در قوانین کاریابی بین المللی

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

پارلمان کبک روز یکشنبه دو لایحه جنجالی را به تصویب رساند که حمایت دولت میانه رو این استان را به دنبال دارد و گفته می شود که با هدف کاستن از میزان کاریابی بین الملل به این بخش فرانسه زبان از کانادا طراحی و تدوین شده است.

یکی از این دولایحه که سر و صدای زیادی به پا کرده به ممنوع شدن نشانه های مذهبی در میان برخی کارمندان این استان مرتبط است و دیگری به عنوان طرحی برای بازنگری در قوانین و نظام کاریابی بین المللی معرفی شده است.

 
به گفته کارشناسان هر دو لایحه با هدف کاهش میزان کاریابی بین الملل به شکل رایج و افزایش یافته آن طی سالهای اخیر تدوین و تصویب شده است به نحوی که استان فرانسه زبان کبک از این پس محدودیتی برای پذیرش و فعالیت اجتماعی شهروندان دارای باورهای مذهبی قائل می شود که بخش عمده ای از آنها را مهاجران تشکیل می دهند.

بر این اساس همچنین قرار است نظام کاریابی بین المللی استان کبک با تغییر رویکرد و اعمال هدف گذاری جدید جایگزین سیستم قبلی شود که اولویت را در جذب مهاجر بر اساس پیوندهای خانوادگی قرار داده بود. از این رو لایحه مصوب پارلمان کبک زمینه ساز بازنگری در سیستم کاریابی بین المللی و تغییر اولویت به سوی مهارت های فنی و کاری است.

در لایحه دیگری که از آن به عنوان لائیسیته، یا حذف نشانه های مذهبی از دستگاه و نهادهای دولتی نام برده می شود به همراه داشتن هر شیء‌ای با ماهیت مذهبی در میان برخی از بخش ها ممنوع اعلام شده است. ماموران پلیس، قضات، وکلا، زندان بانان و کارمندان موسسات آموزشی از جمله افرادی هستند که بر اساس این لایحه ملزم به پرهیز از به همراه داشتن نمادها و نشانه های مذهبی شده اند.

 
به گزارش خبرگزاری فرانسه لایحه به تصویب رسیده در پارلمان که به قانونی جدید در دستگاه های دولتی تبدیل شده تنها برای افراد تازه به خدمت گرفته شده قابل اجرا است و کارمندان از پیش فعال در بخش های یاد شده را شامل نمی شود.

ارائه و تصویب لایحه ممنوعیت نمادهای مذهبی از جمله مهمترین وعده های انتخاباتی فرانسوا لوگو، نخست وزیر دولت محلی کبک محسوب می‌شود که حزب راست میانه تحت رهبری وی موسوم به «ائتلاف آینده کبک» اکثریت را در پارلمان استانی در دست دارد.

این لایحه در واقع به عنوان قطب مقابل مواضع نزدیک به «مالتی کالچریسم» یا چندگانگی فرهنگی است که جاستین ترودو، نخست وزیر لیبرال کانادا از مدافعان آن به شمار می رود.

سیمون ژولن بارتت، وزیر تنوع و کاریابی بین الملل کبک در توجیه این لایحه مصوب گفته است که قانون یاد شده «این حق را برای کلیه شهروندان کبک فراهم می کند تا خدمات دولتی لائیک دریافت کنند.»

از سوی دیگر پی یر آرکاند، کفیل ریاست حزب لیبرال کبک در واکنشی انتقاد آمیز به قانون جدید لائیسیته ضمن ابراز تاسف از تصویب این لایحه روز یکشنبه، زمان رای پارلمان به لایحه یاد شده را «روزی غم انگیز برای کبک» توصیف و تصریح کرد: «کبک از این پس تنها نقطه از آمریکای شمالی است که حقوق ساکنان آن سلب می شود.».

حزب راست میانه (ائتلاف آینده کبک) سال گذشته میلادی با وعده کاهش ۲۰ درصدی کاریابی بین المللی قدرت را در استان کبک در دست گرفت. دیگر لایحه مصوب پارلمان کبک به دولت محلی در این استان امکان می دهد تا از اختیارات بیشتری برای اعطا و یا رد اجازه اقامت برخوردار شود.

Responses (0)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

Contact Us

Address :

Tehran, Nelson Mandela Blvd, Kayebadi Alley, No. 77

Phone :


+9821-26232127

FAX :


+9821-26232127

Email :


Info[at]JOPfind.com